Masažni bazeni

Zdravje je gotovo ena najpomembnejših vrednot v človekovem življenju. Še do nedavnega, so bili masažni bazeni dosegljivi le v zdraviliščih in specializiranih lepotnih centrih, danes pa v številnih domovih sploh niso več redkost.

Masažni bazeni niso le žuboreča voda z mehurčki, temveč način sprostitve. Njihova posebnost je kombinacija vodne in zračne masaže. Gre za male bazenske sisteme, ki niso namenjeni plavanju, ampak sproščanju in uživanju v topli vodi. Sedišča ali ležišča takšnih bazenov so ergonomsko oblikovana. Na voljo so v različnih velikostih, z različnimi števili in razporeditvami sedišč, klopi ter ležišč. Najmanjši so masažni bazeni za dve osebi. V ogrevanem masažnem bazenu se lahko le namakamo v prijetno topli vodi ali izkoristimo različne kombinacije masažnih šob, vodnih in zračnih curkov, ki jih je je mogoče uravnavati glede na jakost in obliko (stalen ali vrteč curek) ter usmeriti na katerikoli del telesa.

Vodna masaža in hidroterapija

Kombinacija vodnih tokov in zračnih mehurčkov sprošča telo in mišice ter izjemno pozitivno učinkuje  na naše zdravje. V vodi se občutek telesne teže zmanjša za 85 do 90 %, kar povzroča vtis breztežnosti in zmanjša obremenitev sklepov. Udarci vode na telo imajo podoben učinek kakor ročna masaža. Ugodno vplivajo na celotno telo in vse organske sisteme, toplota in vodni curki pa pomlajujejo kožo, ki postane bolj mehka in prožna, ter stimulirajo lojne in znojne žleze. Topla voda prav tako širi kožne kapilare, vodni curki pa dodatno pospešijo pretok krvi in limfe.

Učinki vodne masaže se kažejo tudi v blaženju ter odpravljanju bolečin v hrbtenici in sklepih, večji gibljivosti in izboljšanju stanja degenerativnih bolezni hrbtenice. Tovrstni tretma poživi prebavni sistem in presnovo notranjih organov, deluje proti vnetju sečnika in mehurja, lajša težave pri ginekoloških obolenjih, simptomih menopavze, izboljša stanje pri arteriosklerozi in zdravi bolezni prostate. Rehabilitacija stanja po poškodbah in kirurških posegih na gibalnih organih je s pomočjo masažnega bazena hitrejša.

Vpliv masažnih curkov na vegetativno živčevje prav tako omogoča sprostitev in psihično umiritev, odpravo glavobola, stresa in nespečnosti, masažne šobe pa na nek način izvajajo refleksoterapijo, ki pomaga pri vzpostavitvi nemotenega pretoka energije po telesu, sproščanju hormonov sreče, lajšanju simptomov depresije in simptomih revmatičnih obolenj.

Zunanji masažni bazeni

V podjetju Ema d. o. o. se ukvarjamo s prodajo bazenov različnih oblik in velikosti. Glede na želje in potrebe kupcev, svetujemo glede izbire vrtnih bazenov različnih oblik in dimenzij, njihove mere pa prilagodimo različnim prostorom. Naša prodaja zunanjih bazenov vključuje tudi strokovno svetovanje in predloge na področju vrst bazenov in njihove vgradnje. Zunanji masažni bazeni, so lahko velik vir sprostitve, ki ga je mogoče namestiti skorajda kjerkoli, omogoča pa nam izkušnjo pri kateri bomo lahko v masaži uživali na prostem, pod milim nebom in se pri tem predajali naravnim sončnim žarkom. Postavimo jih lahko na višjih ležiščih, kot so dvignjene terase, ali pa kar v kot običajne zunanje terase, kar je priročno, saj gre v tem primeru za zasebno lokacijo v objemu lastnega domovanja, kjer se lahko mirne duše sprostimo in uživamo ob hladni pijači ali morda prigrizku. Ta umestitev masažnega bazena je primerna za preživljanje intimnih trenutkov, popularna pa postaja tudi za različna prijateljska srečanja. Če imamo možnost čudovitega razgleda, lahko na željeni točki postavimo poseben paviljon, ali gazebo, ki bo našemu bazenu omogočil zasebnost in ponujal streho v primeru slabega vremena. Nad zunanji masažni bazen lahko namestimo tudi velik zunanji senčnik, ki nas bo v sončnih dneh varoval pred sončnimi žarki.

Vzdrževanje masažnih bazenov

Za brezskrbno predajanje užitkom tople vode ter masažnim in zračnim curkom, morata biti masažni bazen in voda čista, bistra in bakteriološko neoporečna.

Postopki vzdrževanja tovrstnih bazenov so precej enostavni, saj že sama kakovost materiala njihove školjke in ohišja v večji meri zagotavlja enostavno čiščenje in vzdrževanje. V vednost vzemimo, da je ohišje iz plastike za vzdrževanje lažje kot lesena obloga.

Masažni bazeni višjega kakovostnega razreda imajo vgrajen sistem za 24-urno kroženje in filtracijo bazenske vode, s pomočjo neslišne črpalke. Vsa ogrevana voda se prefiltrira 10 do 15 krat na dan, kar nam omogoči, da jo v celoti menjamo le dvakrat letno. Za njeno mehansko čistočo skrbijo tehnološko dovršeni filtrirni sistemi. Masažni bazeni z le enim mehanskih filtrom praviloma ne zagotavljajo 100 %  filtracije, kar pomeni, da lahko prihaja do zamašitve šob.

Poleg mehanskih filtrov je v ohišje bazena vgrajen tudi ozonski sistem, ki v mešalno konzolo neprestano vbrizgava na milijone majhnih, visoko koncentriranih ozonskih mehurčkov, ki bakteriološko nevtralizirajo vodo ter iz nje odstranjujejo strupe in škodljive snovi. Sistem avtomatskega dodajanja srebrovih ionov zmanjšuje možnost razvoja bakterij in preprečuje razvoj alg, ionska kartuša, nameščena v filtrirnem prostoru, pa zmanjšuje potrebo po dodajanju klora.

Masažni bazen po uporabi pokrijemo s termoizolativnim pokrovom, ki ga ščiti pred vdorom mehanske umazanije iz okolja in preprečuje ohlajanje vode. Da mu podaljšamo življenjsko dobo, lahko nad njim zgradimo delni ali popolni nadstrešek. Če zgradimo tudi stranske stene, moramo zagotoviti učinkovito prezračevanje za odvajanje vodne pare.